Usłyszeć obraz - muzyka w sztuce

2007-05-26 | Anna Tomaszewska
Jan Miense Molenaer, Muzykujące i tańczące dzieci.html
Jan Miense Molenaer, "Muzykujące i tańczące dzieci".
Wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku pokazuje, jak na przestrzeni wieków artyści zmagali się z przedstawieniem muzyki w sztukach plastycznych.
 
Interakcja muzyki i sztuki jest głównym punktem wystawy. - Obrazy są więc przedłużeniem czasu słuchania, wykonywania i brzmienia muzycznych dźwięków, są nośnikiem wyobrażenia o muzyce bazującej na wspólnej wyobrażeniowości – pisze w katalogu Beata Purc-Stępniak, kurator wystawy.
 
Muzyka jest przedstawiona bardzo rozlegle. Jest amatorska i diabelska, moralna, ale też i grzeszna. Pojawia się na obrazach, rysunkach, litografiach, rzeźbach, a nawet porcelanie. Z jednej strony tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, z drugiej akwarela Jana Matejki "Anioł grający na harfie".
 
Są też portrety muzyków: "Portret Władysława Żeleńskiego" pędzla Jacka Malczewskiego i obraz Leona Wyczółkowskiego "Feliks Jasieński przy organach". Oprócz nich na wystawie znajdziemy martwe natury i malarstwo przedstawieniowe. Ale też prace ukazujące wyśmienitą zabawę, spotkania towarzyskie i wesela. Te ostatnie namalowane przez flamandzkiego malarza J.V. Craesbeecka ("Zabawa weselna").
 
Na wystawie pokazane są najciekawsze prace z muzeów narodowych z Polski, z Galerii Czartoryskich i kolekcji Raczyńskich. Uzupełnieniem prezentowanych dzieł są meble i porcelana (np. filiżanka, na dnie której namalowany jest fragment utworu muzycznego czy klucz wiolinowy). Dla zwiedzających przygotowano miłą dla ucha niespodziankę. Wystawie towarzyszy muzyka - nie tylko ta, którą podziwiamy na obrazach, ale i ta do słuchania.
 
Wystawę można odwiedzać do 31 lipca
 
"Usłyszeć obraz. Muzyka w sztuce europejskiej od XV do XX wieku"
Muzeum Narodowe w Gdańsku
Gmach Główny, ul. Toruńska1