Obraz Matejki wymaga konserwacji

2010-01-22 | Magdalena Talik

Joanna Dark.html
"Joanna D'Arc" Jana Matejki z 1886 roku to największe płótno mistrza. Teraz wymaga renowacji.


Wielu z nas za największy rozmiarami obraz Jana Matejki uważa z pewnością "Bitwę pod Grunwaldem", której wymiary wynoszą dokładnie 426 x 987 cm, czyli ponad 42m². Okazuje się jednak, że mistrz malarstwa historycznego namalował obraz jeszcze bardziej okazały. To "Dziewica Orleańska" licząca 484 x 973 cm, a więc ponad 47 m².

Na płótnie Matejko przedstawił przejazd słynnej Joanny d’Arc z orszakiem królewskim do katedry w Reims. Czas akcji to lipiec 1429 roku, kiedy w owej świątyni na władcę Francji koronowany był Karol VII. Joanna d’Arc, bohaterka, która poprowadziła wojsko francuskie do zwycięstwa z Anglikami tutaj dziękuje swoim świętym patronom, za wstawiennictwem których udało jej się zatriumfować nad wrogiem. Jan Matejko malował obraz dwa lata, ukończył go ostatecznie w 1886 roku. Jedenaście lat później ogromne płótno kupił Edward Raczyński i zabrał do swojego pałacu w Rogalinie. Tam specjalnie na potrzeby ogromnych rozmiarów obrazu wybudował Galerię Rogalińską. Obraz był przechowywany będąc własnością Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Jednak "Dziewica Orleańska" pilnie potrzebuje konserwacji, która już się rozpoczęła, m.in. podklejono obraz nowymi pasami płótna, przeniesiono go na specjalne rusztowanie (wał z nawiniętym na niego obrazem waży ok. pół tony). Na pełną renowację potrzeba sporo ponad 300 tysięcy złotych. Muzeum Narodowe w Poznaniu wpadło na pomysł, by zorganizować licytację przedmiotów związanych z obrazem oraz twórczością Janem Matejką. Tak, by użytkownicy Allegro.pl mogli finansowo wesprzeć projekt renowacji "Dziewicy Orleańskiej".

Do tej pory udało się zebrać już ponad 50 tysięcy złotych, ale brak jeszcze niemal 300 tysięcy.
Wszyscy chętni, którzy chcą włączyć się w akcję mogą zajrzeć najpierw na specjalnie utworzoną stronę internetową i przekazać dowolną donację.