Wojaczek po latach

2007-05-10 | mra

Rafał Wojaczek wciąż budzi zainteresowanie. Do księgarń trafiło właśnie trzecie wydanie jego "Wierszy zebranych", a w grudniu ukaże się książka o zmarłym ponad trzydzieści lat temu poecie.

Krzysztof Siwczyk.html
Poeta gra poetę. Krzysztof Siwczyk jako Rafał Wojaczek w filmie Lecha Majewskiego.
"Wiersze zebrane" wydało Biuro Literackie. Nowa edycja zawiera blisko 40 zmian wprowadzonych na podstawie rękopisów i maszynopisów autora i - jak zapowiada wydawca - jest jak dotąd najpełniejszym zbiorem tekstów poetyckich Rafała Wojaczka. W książce znalazły się wiersze z wszystkich tomików poety, również te, które usunęła niegdyś cenzura.

Biuro Literackie przygotowuje także książkę o Rafale Wojaczku. Złoży się na nią ponad 40 rozmów Stanisława Beresia, literaturoznawcy i dziennikarza, z osobami, które bardzo dobrze znały poetę. Tom ukaże się w grudniu jako druga pozycja w nowej serii "Rozmowy". Serię zainaugurowała "Rozbiórka. Wiersze, rozmowy i portrety 26 poetów" Magdaleny Rybak.

Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 w Mikołowie, zmarł w nocy z 10 na 11 maja 1971 we Wrocławiu. Zadebiutował w 1965 r. na łamach "Poezji", której redaktorem naczelnym był wówczas Tymoteusz Karpowicz. Za życia opublikował dwa tomy tomy: "Sezon" (1969) oraz "Inną bajkę" (1970). Pozostałe ukazały się po tragicznej śmierci poety: "Nie skończona krucjata" (1972), "Którego nie było" (1972) i "Reszta krwi" (1999). Jego twórczość oraz biografia do dziś budzą duże zainteresowanie. Na ich podstawie Lech Majewski wyreżyserował w 1999 roku film "Wojaczek". Tytułową rolę zagrał poeta Krzysztof Siwczyk.