Letnie Tanie Kinobranie - tydzień 2: Kobieta i życie /konkurs/

2017-07-07 | red.Wielkie kino za małe pieniądze. Wspólnie z Kinem Pod Baranami zachęcamy do nadrobienia filmowych zaległości. I mamy dla Was podwójne zaproszenie na jeden z seansów.

Trwa 11. edycja Letniego Taniego Kinobrania. W nadchodzącym tygodniu na ekranie rządzić będą kobiety fascynujące i silne, jak w Elle, thrillerze Paula Verhoevena z udziałem laureatki Złotego Globu Isabelle Huppert. Będą walczyć o to, w co wierzą, wbrew otaczającej je przemocy, jak agentka FBI w Sicario Dennisa Villeneuve’a, czy sprzeciwiająca się okrucieństwu myśliwych Janina Duszejko z nagrodzonego w Berlinie Pokotu Agnieszki Holland. Czasami będą musiały odnaleźć się w zdominowanym przez mężczyzn świecie kłamstw i perwersji, jak bohaterki filmu Park Chan-wooka, Służąca.

Nie zabraknie kobiet przełamujących stereotypy i powszechnie obowiązujące reguły społeczne. Pięć sióstr zmuszonych do zamążpójścia w ramach kary za niestosowne zachowanie spróbuje odzyskać wolność w wielokrotnie nagradzanym filmie Mustang. Maggie Smith jako ekscentryczna Dama w vanie wbrew swoim przyzwyczajeniom i niechęci otoczenia zaprzyjaźni się z właścicielem podjazdu, na którym stanął jej mobilny dom. O sile kobiecej solidarności na przekór życiowym przeciwnościom i stereotypom przekonają się bohaterki słodko-gorzkiej Mandarynki oraz uciekinierki z ośrodka terapeutycznego w filmie Zwariować ze szczęścia.

Będzie też okazja, aby przyjrzeć się bliżej znanym z historii postaciom kobiecym, które twórcy filmowi ukazują w nowym świetle. Chilijski reżyser Pablo Larraín wraz z nominowaną do Oscara Natalie Portman prezentują nieznaną twarz Jackie Kennedy - najsłynniejszej i najbardziej tajemniczej Pierwszej Damy. Karolina Gruszka portretuje noblistkę Marię Skłodowską-Curie jako pełną dylematów i sprzeczności wybitną badaczkę, ale i kochającą kobietę i matkę.

Miłość kobiety może przenosić góry, o czym doskonale wie Pedro Almodóvar. Siłę kobiecych uczuć po raz kolejny pokaże w swoim najnowszym filmie Julieta. Żyjąca przeszłością Rebecca Hall w filmie Nie ma mowy! spróbuje pogodzić miłość do zmarłego męża z rodzącym się nowym uczuciem. W towarzystwie Blake LivelyMichiela Huismana widzowie Kina Pod Baranami sprawdzą, czy Wiek Adaline ma dla zakochanych znaczenie, a dzięki Meryl Streep i Clintowi Eastwoodowi na zawsze zapamiętają Co się wydarzyło w Madison County.

Bohaterki tego tygodnia są jednak przede wszystkim na wskroś ludzkie, a więc niepozbawione wad. Tytułowa Nauczycielka z filmu Jana Hřebejka to sprytna manipulatorka z koneksjami w partii, a Dziewczyna z pociągu grana przez Emily Blunt jest nieszczęśliwą, uzależnioną od alkoholu kobietą, której nałóg sprawia, że nikt jej nie wierzy.

Nie zabraknie niezwykłych kobiet żyjących w zwykłym świecie, jak choćby estońska Matka opiekująca się pogrążonym w śpiączce synem. Isabelle Huppert będzie musiała zadać sobie pytanie: Co przynosi przyszłość? kiedy uporządkowane życie jej bohaterki legnie w gruzach. O losach trzech kobiet osieroconych przez niewidzianego od lat ojca opowie mistrz filmowej codzienności Hirokazu Koreeda w filmie Nasza młodsza siostra. Dzieło japońskiego reżysera prezentowane jest we współpracy z Education First - International Language Centers.

Bilety na każdy film kosztują tylko 7 złotych! Dodatkowo, w tym tygodniu, kupując bilet na Kinobranie w kasach Kina, można wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest ufundowany przez Education First aparat Instax.

 

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na seans "Mandarynki" w poniedziałek, 10 lipca, o godz. 16.15. Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek, należy przesłać maila na adres konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS MANDARYNKA, a w treści - podając swoje dane kontaktowe.  Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku 10 lipca, godz. 10.00. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej drogą mailową.