Obraz Matejki sprzedany za ponad trzy i pół miliona złotych. Nowy rekord polskiego rynku sztuki!

2017-06-09 | red

[mat. prasowe]

Takiej licytacji nie było od lat. Na Aukcji Sztuki Dawnej w DESA Unicum obraz "Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki zyskał rekordową sumę.

Miło mi powiedzieć, że obraz Jana Matejki jest najdroższej sprzedanym obrazem w historii polskiego rynku aukcyjnego. To dla mnie ogromna przyjemność, że mogłem w tym uczestniczyć – powiedział Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum zaraz po tym, kiedy uderzył młotkiem o pulpit, potwierdzając transakcję. Opiewała ona na zawrotną sumę 3 683 000 zł. Nic dziwnego, iż natychmiast rozległy się gromkie brawa.

"Zabicie Wapowskiego” Jana Matejki ostatni raz przed zaginięciem, było pokazywane w 1883 roku na wystawie jubileuszowej malarza na Wawelu. Słuch o obrazie zaginął w połowie lat 30. XX wieku. Dzieło odnalazło się w atmosferze sensacji dopiero w 2012 roku w Ameryce Południowej. Obraz pochodzi z pierwszej, krytycznej fazy twórczości Matejki i wiąże się z rodzącym się wtedy w Galicji rewizjonistycznym nurtem historiografii. Odnosi się do wydarzenia z 1574 roku, kiedy to w ramach uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego w Krakowie odbył się turniej rycerski. Kopię zatkniętą przez Samuela Zborowskiego podjął dworzanin Jana Tęczyńskiego. Zborowski, znany ówcześnie awanturnik, uznał to za ogromną obrazę i zaatakował samego Tęczyńskiego. W obronie kasztelana stanął podkomorzy Andrzej Wapowski, jednak ugodzony przez Zborowskiego zmarł na miejscu.

Obraz przedstawia scenę, w której świadkowie wydarzenia domagają się od króla sprawiedliwości. Zgodnie z ówczesnym prawem nieuzasadnione zabicie szlachcica powinno być karane śmiercią. Tymczasem Zborowski jako bogaty i wpływowy magnat został skazany jedynie na banicję, a już kilka lat później ponownie pojawił się na Krakowskim dworze. Matejko bohaterem swojego płótna uczynił proszącego o sprawiedliwość Tęczyńskiego. W centrum ideowym swojej pracy umieścił więc obywatela walczącego o praworządność. 

Aukcja Sztuki Dawnej to nie jedyna w tym sezonie sensacyjna aukcja. Wybitne prace Witolda Wojtkiewicza czy odnaleziona teka karykatur Franciszka Marii Lanciego – przekrój sztuki polskiej XIX i pierwszej połowy XX stulecia można już oglądać na wystawie prac na papierze w DESA Unicum. Ekspozycja zakończy się licytacją 22 czerwca.