Festiwal Współczesnej Muzyki Węgierskiej w Krakowie. Wygraj bilety!

2017-06-01 | red.
 Wśród festiwalowych wydarzeń muzyczny hołd dla pięciu klasyków węgierskiej muzyki współczesnej/mat. prasowe

Jazzowy Bartok, kameralna klasyka i opera inspirowana... Mrożkiem. Mamy zaproszenia na wyjątkową nie tylko dla melomanów imprezę muzyczną.

Rok Kultury Węgierskiej w Polsce rozpoczął się 19 maja 2016 roku i potrwa aż do 31 grudnia 2017 roku. Po raz ostatni podobny cykl programów, choć trwający jedynie cztery miesiące, odbył się wiosną 1998 roku. Jednym z wydarzeń Roku Kultury Węgierskiej, które przyciąga ogromną uwagę, jest z pewnością Festiwal Współczesnej Muzyki Węgierskiej w Krakowie.

Na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki odbędą się trzy niezwykłe koncerty. Pierwszy z nich to występ kameralnego zespołu UMZE. Formacja powstała w 1997 roku z inicjatywy Zoltána Rácza grającego na instrumentach perkusyjnych oraz Andrása Wilheima, historyka muzyki. W Krakowie wykonają utwory z repertuaru pięciu węgierskich kompozytorów: Pétera Eötvösa, Györgya Kurtág, László Vidovszky, György Ligeti, wreszcie Béli Bartóka.

Béla Bartók będzie bohaterem także koncertu zamykającego festiwal. Kolektyw Modern Art Orchestra przygotował jazzowe opracowania 15 pieśni kompozytora. Publiczność wysłucha ich w wykonaniu najprawdziwszego big bandu.

Na festiwalu nie zabraknie również produkcji muzyczno- teatralnych. Podczas drugiego dnia zostanie zaprezentowana współczesna opera kameralna, którą stworzyło sześciu kompozytorów, z udziałem trzech wokalistów i trzech muzyków. Inspiracją była zaś sztuka... Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu". Całość wyreżyserował Almási-Tóth András:

Trzech ludzi, pozostawionych samym sobie, na ziemi niczyjej, na otwartym morzu – w świecie mediów. Bohaterowie reality show, w typowej sytuacji człowieka współczesnego, samotni w tłumie, skazani na siebie planują, który z nich stanie się posiłkiem dla pozostałych, pozbawieni uczuć egoiści, grają i udają, jak gdyby ktoś cały czas obserwował i oceniał ich zachowanie.

Festiwal potrwa od 8 do 10 czerwca. Szczegółowy program:

  •  8 czerwca o godz. 19.00 - Koncert zespołu kameralnego UMZE
  •  9 czerwca o godz. 19.00 - Out At. S.E.A 123 - Someone Eats All - opera na podstawie dramatu Sławomira Mrożka pod tytułem: "Na pełnym morzu"
  •  10 czerwca godz. 19.00 - Modern Art Orchestra: Bartók & Jazz

 

KONKURS

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na wszystkie trzy koncerty festiwalowe. Aby wziąć udział w losowaniu wejściówek, należy przesłać maila na adres konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS MUZYKA WĘGIERSKA, a w treści - podając swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do poniedziałku 5 czerwca, godz. 12.00. Zwycięzcy zostaną poinformowani o wygranej drogą mailową.