Muzeum Domków Lalek. Dla dzieci od 5 do 105 lat! /zdjęcia/

2017-06-01 | red.

[wszystkie zdjęcia: mat. prasowe]

Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów.  Niezwykłe warszawskie muzeum obchodzi 1. urodziny.  

Muzeum Domków dla Lalek, to placówka unikalna w skali europejskiej, powstała w czerwcu 2016 w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, z inicjatywy Fundacji Belle Époque. Historyczne domki dla lalek – stosunkowo mało w Polsce znane, stanową fascynujący dokument dawnych epok a prezentacja ich na wystawie muzealnej jest idealnym sposobem na przybliżenie zwiedzającym dawnych obyczajów, przemijających zawodów, mód w sposobie urządzania wnętrz i ubioru, stylów architektonicznych a nawet zjawisk społecznych.

To inicjatywa, która oprócz walorów kulturalno-edukacyjnych, sprzyja budowaniu więzi między pokoleniami (co w dobie konsumpcjonizmu jest głęboką wartością) – magia domków (ekspozycja czy warsztaty) zachęca do kreatywnej pracy twórczej - dzieci, rodziców i dziadków. To miejsce przenoszące w czasy dzieciństwa, które wywołuje na twarzach zwiedzających zachwyt, radość, często zdumienie, a nawet powoduje chwile nostalgii i zadumy.

Na zawartość ekspozycji składa się ponad 100 historycznych domów, sklepików i pokoi dla lalek. To także unikatowa kolekcja zabawek sakralnych. Dziesiątki uroczych wnętrz, tysiące maleńkich drobiazgów. Niezliczona ilość godzin wspaniałej zabawy, która dawno przeminęła, ale której czar urzeka nas do dziś.

Muzeum znajduje się przy Placu Defilad 1.