'Dzień świstaka' jako musical. Posłuchaj w całości!

2017-04-20 | łb
Okładka płyty ze ścieżką dźwiękową musicalu/ fot. Sony

Jedna z najlepszych hollywoodzkich komedii trafiła na Broadway. I zbiera entuzjastyczne recenzje.

Telewizyjny prezenter pogodowy zostaje uwięziony w pętli czasowej. Codziennie budzi się tego samego feralnego dznia. A może to właśnie niepowtarzalna szansa na ułożenie sobie życia, również tego uczuciowego? Absurdalny pomysł wyjściowy zaowocował kultowym filmem, który wciąż figuruje w zestawieniach najlepszych hollywoodzkich komedii. "Dzień świstaka" rozsławił także na cały świat tytułowe święto, związane z oczekiwaniem na wiosnę. O fenomenie tej niskobudżetowej fabuły zaświadcza i święcąca obecnie triumfy na Broadway'u musicalowa wersja.

Idea przeniesienia historii o pechowym pogodynku na teatralne deski nie jest wcale nowa. Ponad dekadę temu o musicalu inspirowanym "Dniem świstaka" marzył mistrz gatunku - Stephen Sondheim. Jego zamysł spełnił sam scenarzysta oryginalnego filmu - Danny Rubin. Muzykę do libretta napisał ostatecznie Tim Minchin - australijski aktor, muzyk i komik, twórca kasowej Broadway'owskiej produkcji "Matylda".

Musicalowy "Dzień świstaka" nie od razu trafił na Broadway. Pierwsza produkcję zobaczyła publiczność londyńskiej The Old Vic. Amerykańska premiera odbyła się dopiero kilka dni temu - 17 kwietnia.Spektakl zebrał po obu stronach Atlantyku entuzjastyczne recenzje. Zarówno w brytyjskiej, jak i broadway'owskiej wersji postać Phila Connorsa (którą w filmie grał Bill Murray) kreuje Andy Karl - 43-letni gwiazdor musicalowych inscenizacji. Obok niego występują m.in. Barrett Doss i Gerard Canonico.

21 kwietnia wytwórnia Sony opublikuje oficjalną ścieżkę dźwiękową Broadway'owskiej produkcji. Dzięki stacji NPR, można jej wysłuchać w całości i za darmo jeszcze przed premierą. Poniżej player z zawartością albumu.