Orły 2017: ”Wołyń” wielkim triumfatorem!

2017-03-20 | BLC
Wojciech Smarzowski/prasowe

"Wołyń"  w reż. Wojciecha Smarzowskiego okazał się największym triumfatorem podczas rozdania  nagród Polskiej Akademii Filmowej. Zdobył osiem Orłów, w tym nagrodę dla Filmu Roku. Cztery statuetki odebrali twórcy filmu "Ostatnia rodzina".

Dziewiętnastą galę Orłów prowadziła Grażyna Torbicka, która podkreśliła, że był to rok szczególny dla polskich filmów i dla kobiet w polskim filmie. Gala rozpoczęła się od oddania hołdu i uczczenia pamięci aktorów i twórców filmowych, którzy odeszli w minionym roku.

Orły 2017 

Nagrodę w kategorii ”Odkrycie roku” otrzymał film ”Ostatnia rodzinaJana P. Matuszyńskiego.

Kocham polskie kino, kocham polski lud, kocham polskie Hollywood, I wanna grab your pussy polish friend – zaczął  odczytanie werdyktu przebrany za Donalda Trumpa Andrzej Seweryn. W kategorii "Najlepszy film dokumentalny" nagrodzono "Komunię" w reżyserii Anny Zameckiej, opowiadający o tym, jak Komunia Święta niepełnosprawnego brata staje się pretekstem dla Oli, by rozbita rodzina zasiadła razem przy jednym stole. 

Najlepszym aktorem drugoplanowym został wybrany Arkadiusz Jakubik – za rolę w filmie ”Jestem mordercą”. Natomiast za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą uhonorowano Agatę Kuleszę – za rolę w tym samym filmie. Kiedy ogłoszono te werdykt, ku zaskoczeniu wszystkich, na scenę wyszły wszystkie trzy aktorki. Kulesza najpierw podziękowała Akademii i ekipie filmowej, a następnie odczytała oświadczenie:

Wszystkie trzy jesteśmy ambitne i mamy nerwicę. Kulesza jest katoliczką, Kuna jest ateistką, a Buzek jest chuda. Kuna ma dwoje dzieci, Kulesza jedno, a Buzek jest córką premiera. Buzek nie je mięsa, Kuleszy ścięli drzewo i płakała jak nigdy w filmie, a Kuna brzydzi się przyrodą. I mimo tych różnic i tego, że dzisiaj tylko jedna z nas dostała Orła, będziemy nadal pracować, szanować się, sprzeczać i spotykać w domu Agaty Kuleszy. Lubmy się trochę.

Z kolei nagrody za najlepszą rolę kobiecą i męską otrzymali aktorzy odtwarzający małżeństwo Beksińskich w ”Ostatniej rodzinie:  Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn.

Ale rekordową ilość nagród otrzymał film Wojciecha Smarzowskiego: ”Wołyń” (przeczytaj recenzję): za najlepszy montaż, kostiumy, dźwięk, muzykę, scenografię, zdjęcia, reżyserię. Został też uznany za najlepszy film i otrzymał Nagrodę Publiczności.

Ponadto za Najlepszy Film Europejski został uznany ”Syn Szawła" László Nemesa (recenzja filmu)