Śląska Fotografia Prasowa: Najlepsze prace /zdjęcia/

2017-03-20 | Katarzyna Zych

[nagrodzone prace - materiały pras. Biblioteki Śląskiej w Katowicach]

Po raz czternasty wręczono nagrody w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej. Pierwszą nagrodę zdobył Tomasz Jodłowski. Zobacz nagrodzone zdjęcia.

Trudny wybór

W tym roku na konkurs wpłynęło 676 zdjęć 60 fotoreporterów polskich oraz czeskich. Na wystawę konkursową zostały zakwalifikowane 152 zdjęcia 31 autorów. Na zdjęciach poruszono wiele tematów - od działalności pierwszej w Polsce szkółki ju-jitsu dla dzieci z zespołem Downa aż do zdjęć z protestów przeciwko aborcji czy treningów "chłopaczar" - jak stereotypowo określane bywają dziewczyny grające w piłkę nożną. Część zdjęć została wykonana w różnych zakątkach Europy – m.in. we Francji, Holandii i Niemczech.

Przewodniczący jury, prof. Marian Oslislo, na początku gali (która odbyła się 16 marca w Bibliotece Śląskiej w Katowicach) zaznaczył, że fotografia prasowa jest czymś więcej niż pracą. – To także pasja - mówił. Podkreślił również, jak trudny był wybór, ponieważ zdjęcia prezentowały bardzo wysoki poziom.

Czarno-biało

Wśród fotoreporterów przyznawane są trzy nagrody regulaminowe oraz trzy nagrody specjalne. Pierwszą nagrodę otrzymał Tomasz Jodłowski za cykl "Ścieżka zdrowia" przedstawiający bieg ekstremalny Runmageddon w Zabrzu. – Pozornie są to zdjęcia sportowe, a dla mnie to reportaż o życiu – powiedział fotograf odbierając nagrodę. Autor zdjęć należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, jest stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury, zdobywcą wielu nagród, a także współautorem trzech książek między innymi dotyczących regionu śląskiego.

Drugą nagrodę dostał Dawid Chalimoniuk za zdjęcie "Aborcja" – protest wykonane podczas Happeningu Federacji Anarchistycznej, w czasie protestu przeciwko zmianom w prawie aborcyjnym. Autor swój pierwszy aparat dostał od ojca w wieku 6 lat – to była Smiena. Rozebrał ją wtedy na części pierwsze.

Łukasz Kowalski za cykl "Z życia bacówki" otrzymał trzecią nagrodę. Witold Englender uzasadniający przyznanie nagrody powiedział, że zrobienie cyklu zdjęć jest jedną z trudniejszych rzeczy, a ten cykl jest idealny: "oszczędny w formę, a bogaty w treść".

Ironman obok Aniołów

Nagrodę "Wielki Splendor Śląskiej Fotografii Prasowej"otrzymał Marek Janicki, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zdjęcia wykonane w stanie wojennym, podczas pacyfikacji kopalni Wujek. Fotograf wracał wtedy ze świeżo naprawionym aparatem fotograficznym. Koło kopalni milicja zatrzymała tramwaj i kazała wszystkim wysiąść. Marek Janicki po latach powiedział: -Mogłem rzucać kamieniami (…), ale miałem aparat i uznałem, że będzie lepiej jak zrobię zdjęcia. Autor nagrodę zadedykował ludziom z tamtych lat, którzy „byli pod kopalnią i którzy odważyli się powiedzieć nie”.

Nagroda specjalna ufundowana przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek trafiła do Dawida Chalimoniuka za zdjęcie "Ironman" przedstawiające renowatora fortepianów oraz pianin, który w czasie wolnym startuje w ekstremalnych triatlonach.

Anioły w Piekarach

Nagrodę czytelników Biblioteki Śląskiej otrzymał Tomasz Makula za zdjęcie nr 1 z cyklu "Ostatni…",  który przedstawia zmagania uczestników biegu z jedną z ostatnich przeszkód przed metą. To najbardziej tajemniczy z nagrodzonych. Wiadomo o nim tylko tyle, że jest katowiczaninem oraz amatorem.

Nagrodę specjalną im. Jana Suchana otrzymał Daniel Dmitriew za zdjęcie Anioły w Piekarach. Laureatem tej nagrody jest już drugi rok z rzędu.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa organizowany jest od  2004 roku. Początkowo startowali w nich tylko fotograficy z Polski, od kilku lat dołączyli także Czesi. Pomysłodawcą konkursu jest dyrektor Biblioteki Śląskiej - profesor Jan Malinowski. Wydarzenie współorganizuje Syndykat Dziennikarzy Województwa Morawsko-Śląskiego i Ołomunieckiego.

Wystawę nagrodzonych prac można oglądać do końca marca w Bibliotece Śląskiej, a w późniejszym okresie również w CH Silesia City Center oraz na lotnisku w Pyrzowicach.

Artykuł powstał w ramach programu praktyk w Kulturaonline.pl