Festiwal Filmu Niemego: Krzesimir Dębski czuje Zew Morza, a Duńczycy lecą na Marsa

2016-11-28 | łb
Festiwal Filmu Niemego
 Plakat festiwalu

Buster Keaton, twórca "Casablanki", duńska s-f? Na Festiwalu Filmu Niemego klasyka kina spotyka się z nieznanymi perełkami. A projekcjom towarzyszy grana na żywo, często nowatorska muzyka.

Przed wynalezieniem dźwięku była koniecznością. Dzisiaj coraz częściej jest pożądaną przez odbiorców alternatywą. Muzyka grana na żywo potrafi bowiem nadać seansom kina niemego niepowtarzalny charakter. Wiedzą coś o tym fani krakowskiej imprezy, która od ponad 15 lat scala archiwalne projekcje z nowoczesnymi ścieżkami dźwiękowymi. Festiwal Filmu Niemego to z jednej strony wyprawa do źródeł X muzy, z drugiej - bogactwo kreowanej na żywo audiosfery, uwzględniającej rock, jazz, elektronikę, ale i np. klasyczną, "taperską" pianistykę. W tym roku uzupełni ją dodatkowo... symfoniczna partytura.


Z międzywojennej Polski na Marsa

Orkiestrowe dźwięki, ze zrozumiałych przyczyn, nie zabrzmią na żywo. Będą jednak okazją do poznania jednego cennego przedsięwzięcia muzyki filmowej. Chodzi o ścieżkę dźwiękową, którą Krzesimir Dębski napisał do "Zewu morza". Międzywojennej, sensacyjnej fabuły w reż. Henryka Szaro, na podstawie scenariusza pisarza Stefana Kiedrzyńskiego. Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu miała miejsce w warszawskim Iluzjonie.

zew morza
 Zew morza/Kino Pod Baranami

Seans międzywojennej superprodukcji zbiega się w Krakowie z 120. rocznicą pierwszego pokazu filmowego na ziemiach polskich. Ale nie tylko dlatego festiwal będzie miał wyjątkowy przebieg. Hasłem przewodnim imprezy są tym razem "Podróże" - odbywane i na mapie i w wyobraźni.

In the land of headhunters
 W krainie łowców głów/Kino Pod Baranami

Wśród festiwalowych pozycji znalazły się oryginalne, często unikatowe zapisy podróżniczych misji. Premierowa "Droga do Ernoa" w reżyserii Louisa Delluca zabierze widzów do kraju Basków. "In the Land of the Head Hunters" Edwarda S. Curtisa pokaże życie i zwyczaje północnoamerykańskiego plemienia Kwakwala. Sceneria starożytnego Egiptu pojawi się w kostiumowym dramacie "Żona faraona" w reż. Emila Janningsa (twórcy "Błękitnego anioła"). Filmowe podróże osiągną i kosmiczny wymiar za sprawą duńskiej produkcji science-fiction "Misja na Marsa" z 1918 roku (!).


Twórca Casablanki i muzyczny kalejdoskop

Wśród bohaterów festiwalu są także renomowane nazwiska X muzy. Widzowie obejrzą "Niepożądaną" - wczesny film Mihály Kertésza alias Michaela Curtisa, czyli twórcy legendarnej "Casablanki". W programie znalazły się ponadto arcydzieła niemego kina popularnego - zrealizowany w Technikolorze przygodowy "Czarny pirat" z Douglasem Fairbanksem oraz ponadczasowa kopalnia slapstikowych gagów -  "Generał" z Busterem Keatonem.

Niepożadana
 Niepożądana/Kino Pod Baranami

Muzykę do festiwalowych projekcji zagrają na żywo wykonawcy reprezentujący różne gatunki i style. Katowicki Lód 9 słynie z awangardowych spiętrzeń dźwiękowych. Bydgoski duet Tropy eksperymentuje m.in. z psychodelią i post-rockiem. Baaba to z kolei klasycy alternatywnego jazzu, łączeni m.in. ze sceną yass'ową. Rozmaite nurty muzyki improwizowanej zgłębia w swoich dokonaniach Helatone Trio. Nie zabraknie reprezentantów lokalnej, krakowskiej sceny - rockowego kwartetu Salk czy utalentowanej gitarzystki Urszuli Stosio. 

Festiwal Filmu Niemego potrwa od 1 do 4 grudnia na terenie Kina Pod Baranami.

Portal Kulturaonline.pl jest jednym z patronów medialnych imprezy.