Pawilon Józefa Czapskiego /nominacja w plebiscycie 'Najciekawsze muzea poświęcone polskim artystom'/

2016-10-10 | red.
MNK_Muzeum_Czapskich
Pawilon Józefa Czapskiego - mat.pras.

Pawilon Józefa Czapskiego to najnowszy, a jednocześnie najmniejszy budynek wchodzący w skład kompleksu Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego Muzeum Narodowego w Krakowie. Usytuowany na tyłach dawnego ogrodu przylegającego do Kamienicy Łozińskich, poświęcony został wnukowi twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce - wybitnemu polskiemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi.

Idea budowy Pawilonu wiąże się ze zrealizowanym w 1994 roku testamentemJózefa Czapskiego, który przekazał w nim pośmiertnie Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje archiwalia - w tym bezcenne dzienniki, pamiątki osobiste i księgozbiór - a także dokumenty siostry Marii Czapskiej (1894–1981) i innych członków rodziny Czapskich.

Najważniejszą częścią Pawilonu Józefa Czapskiego jest stała ekspozycja opowiadająca o jego życiu i twórczości, autorstwa Krystyny Zachwatowicz. Pozwala ona na prześledzenie, poza biografią artysty, niemal całej historii Polski – i w mniejszym zakresie Europy XX wieku - której Czapski był uczestnikiem, a później świadkiem. Komentarzem do wydarzeń będących udziałem Józefa Czapskiego są wybrane teksty z jego dzieł. Ekspozycja łączy tradycyjną dla muzeów formę eksponowania, w której najistotniejsze są autentyczne obiekty, a w przypadku pisarzy i malarzy ich dzieła, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego pozwalającego m.in. na zapoznanie się z materiałami archiwalnymi.

Znajduje się tam także odwzorowany w skali 1:1 pokoik artysty z Maisons-Laffitte, w którym mieszkał przez ponad 40 lat, "przeniesiony" z Francji wraz z całym oryginalnym wyposażeniem: meblami, pamiątkami, księgozbiorem, a nawet drzwiami i oknami.

Na pierwszym piętrze znajduje się sala wystaw czasowych, w której w ramach pierwszej wystawy będzie prezentowany wybór niezwykłych dzienników Józefa Czapskiego oraz dwanaście jego obrazów pochodzących z kolekcji Richarda Aeschlimanna - wieloletniego przyjaciela i szwajcarskiego marszanda artysty. Obrazy te Aeschlimann wraz z żoną Barbarą podarowali Muzeum Narodowemu w Krakowie z okazji otwarcia Pawilonu. Ekspozycję uzupełnią dzieła wypożyczone z Muzeum Pałacowego w Kurozwękach oraz od osób prywatnych.

Na tym samym piętrze mieści się ponadto niewielka sala projekcyjno-edukacyjna.

Na parterze budynku znajduje się czytelnia z podręczną biblioteką, zawierająca księgozbiór związany tematycznie z artystą oraz stanowiska pozwalające na zapoznanie się ze zdigitalizowanym archiwum Józefa Czapskiego, a także urządzona we francuskim stylu kawiarnia. Będą tu organizowane wykłady na temat malarstwa, literatury polskiej w kraju i na emigracji po II wojnie światowej, a także spotkania poświęcone wybitnym postaciom polskiej literatury i polityki.

Dla zwiedzających udostępniono także taras, z którego roztacza się niezwykły widok na całe Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i położone wewnątrz kwartałów ogrody sąsiadujących kamienic.

/na podstawie informacji zawartych na: mnk.pl/

***

Chcemy stworzyć ranking najciekawszych muzeów poświęconych polskim artystom.  W ciągu najbliższym dni na naszym portalu zaprezentujemy sylwetki kilkunastu szczególnie atrakcyjnych muzeów.

Tworzenie rankingu nie może jednak obyć się bez głosowania. Za pomocą specjalnej aplikacji możemy wyrazić swoją aprobatę dla danego muzeum- głos można oddać tutaj.