Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci /Na co do kina?/

2016-09-01 | łb

 [wszystkie zdjęcia: Against Gravity]

LO I STAŁO SIĘ. ZADUMA NAD ŚWIATEM W SIECI

(Lo and Behold, Reveries of the Connected World)

Reż. Werner Herzog

USA 2016, dystr. Against Gravity

[dokument]

 

 

Treść: Od pierwszego komunikatu wysłanego drogą elektroniczną do epoki, w której wirtualna rzeczywistość stwarza nieskończone możliwości rozwoju. Werner Herzog podąża tropem informatycznej rewolucji, odwiedzając miejsca na całym świecie. Rozmawia zarówno z naukowcami, jak i hakerami.

Za: Jak zawsze osobliwe spojrzenie jednego z najwybitniejszych niemieckich reżyserów. Mnóstwo ciekawych, nie zawsze znanych ciekawostek na temat historii internetu. Kilka sekwencji o wymownej i zapadającej w pamięć symbolice.

Przeciw: Dokument bardziej spod znaku gadających głów niż pasjonujących wizji. Sam Herzog chyba trochę zagubiony w podjętym przez siebie zagadnieniu.

Na marginesie: Jednym z rozmówców reżysera jest Lucianne Walkowicz, astronomka pracująca dla NASA. Jej lewe ramię zdobi tatuaż z rysunkiem naskalnym z jaskini w Chauvet. Tej samej, której Herzog poświęcił wcześniej film dokumentalny "Jaskinia zapomnianych snów".

U nas: Próba ukazania "świata w Sieci" - w dosłownym i metaforycznym tego słowa znaczeniu - wyszła Herzogowi dość płasko. Przewaga "gadających głów" oraz brak metafizycznej perspektywy sprawiły, że refleksja owa - mimo wielkiej liczby punktów widzenia - nie dawała niczego poza racjonalnym oglądem owej wirtualnej rzeczywistości. Bo też głównie na naukowcach oparł swą narrację reżyser. Zabrakło też pewnego niedopowiedzenia, zawierającego się w magii obrazów - ich metafizyki - przeczytaj recenzję filmu tutaj.

 

 

Poznaj pozostałe premiery: