Robert Robur /Na co do teatru?/

2016-06-01 | łb
[wszystkie zdjęcia: sesja zdjęciowa TR Warszawa]
ROBERT ROBUR
/na podst. powieści Mirosława Hahacza/
Reż. Krzysztof Garbaczewski
TR Warszawa
 
 

Kiedy i gdzie? 7, 8, 9 czerwca (przedpremiera), 10 czerwca (premiera)
 
Kto i o czym? Robert Robur to tytułowa postać nieukończonej, ostatniej powieści Mirosława Hahacza. Młody przedwcześnie zmarły prozaik bawił się w niej konwencją futurystycznego kryminału. Opisując rzeczywistość, która dzisiaj jest bardziej realna niż kiedykolwiek wcześniej. Treścią utworu jest śledztwo w sprawie tajemniczych zgonów w medialnym świecie. W tle pojawiają się wątki dotyczące sekt i bijącego rekordy popularności serialu. W swojej teatralnej inscenizacji uwzględni je teraz wielki wizjoner polskiego teatru - Krzysztof Garbaczewski. Tym razem przy adaptacji tekstu pomagał mu Jakub Żulczyk. Za scenografię odpowiada stale współpracująca z reżyserem Aleksandra Wasilkowska. 
 
Co mówią twórcy? Spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości. To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane – żyjemy w przyszłości, którą wymyślili pisarze. Dzięki technologii virtual reality powstają cyfrowe światy tak realne, że można je pomylić z rzeczywistością. W jaki sposób ten nowy, wspaniały świat wpływa na człowieka i jego relacje z innymi? Jak połączyć dwie strony pękniętej rzeczywistości?

Obsada? Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Natalia Kalita, Sandra Korzeniak, Cezary Kosiński, Lech Łotocki, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk, Agnieszka Żulewska.
 
U nas? Główny bohater tej 500-stronicowej książki jest w dużej mierze alter ego pisarza - chce być niezależny, ale z powodów finansowych (odcięli mu prąd) i osobistych (zostawiła go dziewczyna) wikła się we współpracę z telewizją, wszechobecnym medium, które w futurystycznym mieście kontroluje umysły ludzi, mamiąc ich codzienną porcją seriali i obrazów. Nad wszystkim czuwa wszechpotężny i niewidoczny Matheo DeZi, scenarzysta kultowego serialu "Wściekłość i wrzask". Także Robert Robur zostaje zwerbowany do współpracy przy tej produkcji (sam Nahacz przez rok pracował przy pisaniu scenariusza "Egzaminu z życia" dla TVP)  - przeczytaj recenzję powieści Nahacza. 
 
 
Poznaj premiery: