Nowy Bulwar(t) Sztuki: Lato z darmową kulturą w Nowej Hucie

2016-05-23 | łb
 Plakat imprezy/mat.prasowe
Spektakle Jana Peszka i Joanny Szczepkowskiej, blok jako teatralna instalacja, orkiestra glinianych instrumentów. To tylko wybrane atrakcje letniego projektu Łaźni Nowej. W ciągu 90 letnich aż 90 wydarzeń! 
 
10 tys. metrów kwadratowych w chyba najbardziej malowniczym rejonie Nowej Huty - zalewie przy ulicy Bulwarowej. Już od czerwca królować tu będą rozmaite formy kreatywnych działań. Adresowane i do mieszkańców dzielnicy i do osób przyjezdnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, Zalew Nowohucki otwiera się na sztukę. Na o wiele większą skalę. Akcja pod hasłem Nowy Bulwar(t) Sztuki to aż 90 bezpłatnych wydarzeń, zaplanowanych na 90 letnich dni. 
 
 
1 hektar aktywizmu i osiedlowy happening
 
Ubiegłoroczne działania były skupione na niewielkim skrawku zalewowej przestrzeni. W tym roku obejmą cały 1 hektar terenu, a nawet wykroczą daleko poza zalew. Organizująca wydarzenie Łaźnia Nowa chce również zaprosić do wizyty... na osiedlu Dywizjon 303.  
Wydarzenia Bulwar(t)u przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem zastępcy prezydenta Krakowa - Andrzeja Kuliga/fot. Ł. Badula
Osiedlowy blok stanie się miejscem najbardziej spektakularnego, ale i złożonego logistycznie przedsięwzięcia. Reżyserka Magda Miklasz razem z mieszkańcami, stworzy ogromną instalację teatralno- artystyczną. Bazując zarówno na nowoczesnym mappingu, jak i sąsiedzkiej inicjatywie. Widowisko "Baśnie tysiąca i jednego bloku" ma rozgrywać się m.in. w poszczególnych mieszkaniach budynku numer 19. Całość zwieńczy oratorium podwórkowego chóru. Wokół samego bloku stanie zaś rekordowo długi sąsiedzki stół. 
 
 
Peszek, Szczepkowska, Motion Trio, czyli teatralne i muzyczne wrażenia
 
Poza eksperymentem Miklasz organizatorzy przygotowali i bardziej klasyczną ofertę teatralną. Na sobotniej Scenie Nocy Letniej pojawią się inscenizacje znanych i lubianych przedstawień. Jan Peszek przypomni "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", Joanna Szczepkowska - monodram "Goła baba", a Teatr Montownia - "Quo Vadis". Nie zabraknie i nowych pozycji repertuaru, jak święcący triumfy na łaźniowych deskach "Kowboj parówka". Swoisty "best of" swoich monologów przygotował Tomasz Schimacheiner. Działalność Sceny zainauguruje plenerowa wersja pamiętnego "Klubu Miłośników Filmu Misja". 
 
Zalew letnią porą ma rozbrzmiewać i muzyką. Wielkim wydarzeniem staną się niedzielne popołudniowe koncerty muzyki poważnej. Granej i aranżowanej często w zaskakujący sposób. Na sam początek Motion Trio zagra utwory m.in. Chopina. Bez fortepianu. Niecodzienne wrażenia akustyczne zwiastują także występy Marii Pomianowskiej (konfrontującej polski folklor z afrykańską muzyką) czy jedynej tego typu orkiestry glinianej. Obok koncertów na żywo, gości zalewu czekają także międzypokoleniowe potańcówki. 
 
Program letniej akcji został rozpisany na wszystkie dni tygodnia. Od czerwca do sierpnia. Każdy dzień posiada własną ideę aktywizującą i profil gatunkowy. Oferta jest zarazem skierowana do jak najszerszej grupy odbiorców, również tej najmłodszej wiekowo. Dla dzieci przygotowano np. szereg warsztatów edukacyjnych z zakresu m.in. ekologii oraz niedzielne czytanie bajek z udziałem znanych aktorów i autorów. 
 
Pełen program wydarzeń Bulwar(t)u znajdziecie tutaj.