Weselna opowieść XXI wieku

2016-02-02 | łb
 Obuwie państwa młodych z Boglowic - na podeszwie u pana młodego HELP ME, u pani młodej - JUŻ ŻONA/fot. Marcin Wąsik
5 lat badań terenowych oraz zbierania rozmaitych świadectw i rekwizytów. Na potrzeby opowieści o współczesnych weselnych zwyczajach. Jej premiera już wkrótce w krakowskim Muzeum Etnograficznym.
 
Rytualna funkcja wesela jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. W dramacie Wyspiańskiego czy filmie Smarzowskiego skupia niczym w soczewce wszelkie narodowe cechy. Na ile jednak deliryczny szał nowożeńców ma odzwierciedlenie w dzisiejszej rzeczywistości? Czy zabawa weselna XXI wieku to bardziej efekt wyrachowanej logistyki czy zamiłowania do tradycji? Jaki przebieg posiadają dzisiejsze wesela i jakie są odczucia ich uczestników? Te wszystkie kwestie postanowiły zbadać Dorota Majkowska-Szajer i Magdalena Zych. Autorki bezprecedensowego projektu poświęconego rodzimym weselom. Jego wyniki trafią do specjalnego wydawnictwa książkowego oraz na wystawę "Wesela 21", którą już wkrótce inicjuje Muzeum Etnograficzne w Krakowie. 
 Strój współczesnego pana młodego/fot. Marcin Wąsik
Projekt zajął kuratorkom aż pięć lat. W tym czasie udało się zebrać relacje uczestników i świadków wydarzeń, rejestracje filmowe i dźwiękowe oraz liczne zdjęcia. Ważnym punktem całości są także eksponaty - głównie weselne fanty oraz elementy garderoby pozyskane od par młodych.
 
Krakowska ekspozycja została pomyślana tak, aby etnograficzną treść zamknąć w klamrę określonej narracji. Jak można przeczytać w zapowiedzi:
Wystawa prezentuje reguły ślubno-weselnej przemiany w żonę i męża. Od podjęcia przez parę decyzji, przez labirynt przygotowań, moment ślubu, dzień i noc wesela, aż do powolnego zacierania się wydarzeń w pamięci. Bohaterowie zostają porwani w podróż, z której wraca się odmienionym. Dotyczy to nie tylko państwa młodych, ale również weselnych gości, o których rytuał także się upomina.
 
Wernisaż wystawy już 5 lutego. Ekspozycja będzie dostępna do 2 października. Towarzyszą jej rozmaite warsztaty i spotkania, również związane z Walentynkami.