Pływająca akademia dokumentu

2014-06-11 | łb
W zeszłym roku odwiedzili miejscowości nad Odrą, w tym - ruszają na wyprawę po wodach m.in. Warty. Laboratorium Rejs to rzeczna żegluga i kino w jednym.
 
.html
Baner akcji
A w filmie polskim, proszę pana, to jest tak: nuda... nic się nie dzieje - twierdził inżynier Mamoń, zażywając relaksu na pokładowej ławeczce. Gdyby znalazł się dzisiaj na statku Władysław Łokietek, nie miałby czasu na podobne refleksje. Ten rejs upływa bowiem nie pod znakiem absurdu, lecz twórczej pracy. Będąc jedyną w swoim rodzaju pływającą szkołą kina dokumentalnego.
 
Laboratorium Rejs to niecodzienne przedsięwzięcie firmowane przez niecodzienny kolektyw - Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych Pod Krową. Ta grupa zapaleńców jeszcze w ubiegłym roku zorganizowała "dziewiczy" rejs po Odrze. Docierając do pięciu portowych miejscowości. Tam przeprowadzili warsztaty kina dokumentalnego, zakończone realizacją autorskich filmów. Projekt udał się na tyle, iż stowarzyszenie szykuje jego powtórkę.
 
Tegoroczna edycja rejsu potrwa blisko miesiąc. Organizatorzy chcą ponownie dotrzeć do pięciu wybranych miejscowości portowych. Śródlądowa wyprawa obejmie tym razem wody Kanału Bydgoskiego, Noteci i Warty. Transport zapewnią wspomniany "pchacz" Łokietek oraz "koszarka" Barbara. Drugi z pływających obiektów wyposażono w salę dydaktyczną.
 
.html
 Od Bydgoszczy do Poznania - mapa rejsu
Tematem projektu jest RZEKA - tłumaczą organizatorzy. Interesuje nas zjawisko osłabionej funkcji polskich nabrzeży i tras rzecznych. Chcemy zwrócić uwagę na fakt zaniedbywaniu kulturowego i gospodarczego potencjału nadrzecznych miejscowości. Będziemy badać znaczenie rzeki w życiu mieszkańców odwiedzanych miejsc, a naszym celem jest zarejestrowanie i przełożenie najciekawszych opowieści na język sztuki filmowej.
 
Tak jak w ubiegłym roku, w portowych miejscowościach zaplanowano bezpłatne warsztaty. Ich uczestnicy będą mogli poznać wszelkie tajniki kuchni filmowej. Trójka dokumentalistów (Piotr Bernaś, Szymon Mizera, Kasia Mateja) poprowadzi zajęcia z zakresu scenopisarstwa, podstaw języka filmowego (kadry, plany), pracy z kamerą i montażu. Każda z grup kursantów stworzy własny film. Ma powstać łącznie 15 krótkometrażówek, z myślą o specjalnym wydawnictwie DVD i pokazach festiwalowych. Na statku odbędą się także projekcje najciekawszych dokumentów z Planete+ Doc Festiwal. 
 
Laboratoryjny Rejs rusza już 13 czerwca.  Więcej informacji o projekcie i zasad uczestnictwa w nim tutaj.