Weselna akustyka nowego wieku

2014-01-29 | łb
Planujecie ślub? Dajcie się podsłuchać i nagrać na weselu! Dla celów naukowych rzecz jasna...
 
.html
 Logo akcji/mat. nadesłane
Wesela to często gotowy materiał na jednocześnie thriller i komedię. Równie trzymający w napięciu, co prowokujący do szczerego śmiechu. To przecież skupiona jak w soczewce specyfika lokalna, obejmująca kilka pokoleń tubylców i przyjezdnych. Miejscowe obyczaje, rodzinne hierarchie, towarzyska "wynalazczość". Coś mogą o tym powiedzieć ci, dla których wesela są nie tylko barwną ciekawostką. Etnografowie, którzy do weselnego folkloru podchodzą poważnie i z naukowym zacięciem. I właśnie ci nieustraszeni badacze potrzebują teraz Waszej pomocy. Pod warunkiem, że spieszy się Wam do ożenku. 
 
Spieszyć się powinno, gdyż sprawa dotyczy wesel zaplanowanych do końca lipca bieżącego roku. Inicjatywa wypłynęła ze strony Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli. Kto odwiedził krakowską placówkę (na Kazimierzu), zapewne pamięta bogatą ekspozycję dotyczącą m.in. dawnych obyczajów weselnych. Muzeum chce teraz zająć się tematem w kontekście współczesności. Prowadząc dość oryginalne badania terenowe.
 
W ramach muzeum wystartował projekt "Wesela 21: Audioportret". Zgodnie z tytułem, chodzi o dźwiękową rejestrację wesel. Ma ona być bazą dla akustycznego świadectwa obrzędowości ślubnej trzeciego tysiąclecia. Nagrania nie tylko wzbogacą muzealne wystawy, ale też trafią do internetu. Jako wyjątkowy dokument swoich czasów. Najpierw muszą jednak znaleźć się chętni, którzy zaproszą etnografów na swoje wesela. Dla celów naukowych oczywiście.  
 
Muzeum prosi o wsparcie projektu wszystkich nowożeńców. Badaczy interesują wesela, których oprawę muzyczną przyszli małżonkowie zamierzają powierzyć: didżejom, zespołom grającym muzykę biesiadną, cover bandom czy kapelom folkowym. Chętnie zagoszczą też na weselu, gdzie do zabawy przygrywać będzie playlista wymyślona przez państwa młodych - można przeczytać w komunikacie słanym do prasy. Twórcy akcji zapewniają, iż nic bez zgody świeżo upieczonych małżonków nie ujrzy światła dziennego. Każda para zachowa pełną kontrolę nad upublicznianymi materiałami. 
 
Są chętni? W takim razie ślijcie zgłoszenia do Magdaleny Zych na mailowy adres: zych@etnomuzeum.eu. Dla jasności: chodzi o udział w weselu dwóch osób (badaczki i dźwiękowca), którego koszt pokryje oczywiście muzeum. Więcej informacji na witrynie placówki tutaj. 
 
 

 
KULTURA ONLINE W TEMACIE:

Wesela na pokoleniaRatujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat. Każdy ma w domu jakieś ślubne zdjęcia rodziców, dziadków czasem jeszcze starsze. Śmieszą czasem pękate welony z lat 50-tych, budzą nostalgie pożółkłe fotografie lekko uśmiechniętych kobiet w bieli i mężczyzn z wielkimi wąsami - więcej tutaj.

Renesans disco- poloWypięknieni muzycy z tandetnymi klawiszami Casio z pieśnią na ustach zdobywają największe zurbanizowane ośrodki w Polsce. Muzyka, która zawsze kojarzyła się z remizą strażacką czy wiejską budą, zdobyła już akademicki Wrocław, wielki występ odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie, a teraz przyszedł czas na stolicę Górnego Śląska - więcej tutaj