Dzieje Się w Krakowie

2013-08-15 | łb
Tu nie istnieją żadne ramy dla indywidualnej twórczości. A jeśli się je nawet wytyczy, to tylko po to, by poza nie, z pełną świadomością wyjść. Dzieje Się to nowe wydarzenie na mapie krakowskich festiwali. Interdyscyplinarne i otwarte dla wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w życie kulturalne miasta. Dlatego program imprezy bazuje przede wszystkim na interakcji. 
 
.html
 Logo festiwalu
Tematyka ram, standardów  i konwencji w twórczości będzie tą, wokół której skupią się działania festiwalowe -tłumaczą organizatorzy. Aby w pełni zrozumieć istotę twórczości, Goście Festiwalu Dzieje Się! 2013 spróbują dotknąć ram twórczych, zdefiniować je na nowo, wreszcie – przekroczyć je razem z Uczestnikami Festiwalu. Program imprezy wypełnią więc m.in. liczne warsztaty, happeningi, spotkania i debaty. Poza sferą "aktywizującą" przygotowano również szereg bardziej konwencjonalnych wydarzeń. Koncertów, spektakli, projekcji.
 
Program imprezy został podzielony na 7 tzw. strumieni twórczych. Do współpracy przy każdym z nich zaproszono liczne instytucje, grupy i twórców:
  • muzyka
  • ruch
  • obraz
  • słowo
  • przedmiot 
  • biznes
  • smak
 
Wśród pierwszych, potwierdzonych gości festiwalu są Babu Król (nowy projekt Budynia i Bajzla dedykowany spuściźnie Edwarda Stachury), Lidia Bogaczówna i team Kafe. Pełen program imprezy zostanie ujawniony już 19 sierpnia.
 
Festiwal potrwa aż 6 dni, od 2 do 8 września. Wydarzenia mają odbywać się na terenie całego miasta, z ulicą Dajwór jako festiwalowym centrum. Więcej informacji tutaj.   
 
AKTUALIZACJA Z 23 sierpnia. Impreza została odwołana. Poniżej treść komunikatu medialnego organizatora:
 
Z nieopisaną przykrością jesteśmy zmuszeni  do  poinformowania o krytycznej sytuacji i podjęcia decyzji o odwołaniu Festiwalu Dzieje Się! 2013. Jest to spowodowane wycofaniem się z niejasnych powodów  głównego sponsora. Wyrażamy głęboki smutek z powodu niemożności zrealizowania zaplanowanych przez nas wydarzeń i deklarowanych wobec Państwa zobowiązań, tym bardziej, że  wszystkie nasze działania przygotowawcze były już de facto zakończone. Pragniemy jednocześnie poinformować, że Idea „Dzieje Się!” jest wciąż żywa, czekająca jednak na realizację w bardziej odpowiednim czasie.