Krótko mówiąc po holendersku

2012-05-30 | red
"Krótko mówiąc po... holendersku" to przegląd krótkich form filmowych zrealizowanych przez filmowców i artystów holenderskich lub w Niderlandach tworzących. Na program składają się najciekawsze produkcje ostatnich dwóch lat. Holendrzy - mistrzowie małej formy i abstrakcji, obdarzeni są ironicznym poczuciem humoru, które w szczególny sposób objawia się w realizowanych przez nich filmach.

.html

Tegoroczna edycja poświęcona jest filmom poszukującym nowych rozwiązań formalnych i narracyjnych, a filmy zgrupowane zostały w trzech tematycznych programach.

Pierwszy z nich koncentruje się na eksplorowaniu formy filmowej. Prace te inspirowane są tradycyjnym wymiarem filmu jako ciągu statycznych fotografii, wykorzystującego niedoskonałości ludzkiego oka, łącząc je z cyfrową technologią nieograniczonych możliwości modyfikacji. W tej sekcji pokazane zostaną również filmy abstrakcyjne, w których Holendrzy osiągnęli prawdziwe mistrzostwo, w tym inspirowany strukturą kryształów  " #37" Joosta Rekvelda czy "544/544 (góra/dół)" Thomasa Mohra – muzyczny film złożony z ponad 1500 fotografii schodów.

Drugi z programów to autotematyczne filmy o sztuce. W jego ramach pokazany zostanie, pochodzący z cyklu "Jak powiedzieć o tym rodzicom", film duetu Lernert & Sanders, analizujący problem wytłumaczenia przez artystów, na czym polega ich praca. W programie "Krótko mówiąc..." nie mogło zabraknąć filmów Erwina Olafa, koncentrującego się na badaniu tradycji sztuki i filmu w dyptyku" Świt i Zmierzch". "Rok przestępny, który zaczął się w piątek" Sary Rajaei poszukuje nowych form opowiadania, również literackiego, a "Mój włamywacz i ja", wykorzystując rozmaite formy telewizyjne, niefortunne zdarzenie w życiu autora zamienia w fascynującą opowieść o relacji sztuka-rzeczywistość.

W trzecim programie pokazane zostaną filmy poszukujące nowych rozwiązań w zakresie opowiadania o otaczającej rzeczywistości: filmy zarówno odwołujące się do wiecznej tęsknoty człowieka za światem natury ("Stan naturalny"), jak i poświęcone współczesnym małym społecznościom, funkcjonującym dzięki istnieniu internetu czy popularnej serii przewodników turystycznych ("Gracze" i "Lovely Planet"). Filmy te opowiadają o problemach świata współczesnego i małych czynnościach życia codziennego z typową dla Holendrów ironią, jak dokument o recyclingu pokazany w konwencji musicalu.

"Krótko mówiąc... po holendersku" już po raz czwarty zagości na ekranach Kina Pod Baranami (poprzednie edycje odbyły się w latach 2006, 2008 oraz 2010). Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-6 czerwca.

Program imprezy znajdziecie tutaj.

/materiały organizatorów/


KONKURS


Mamy dla Was 1 podwójne zaproszenie na pierwszy dzień przeglądu (poniedziałek) poświęcony filmowym o sztuce. Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać maila na adres: konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS KRÓTKO MÓWIĄC, a w treści - podając swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 4 czerwca, do godz. 10.00.