AfryKamera w Krakowie

2012-04-16 | red
.html

Od 23 do 29 kwietnia w Kinie Pod Baranami odbędzie się krakowska edycja VII Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera 2012, pokazującego Afrykę, jej kulturę i przede wszystkim kinematografię z perspektywy samych Afrykanów.

Organizatorzy AfryKamery wiele uwagi poświęcili w tym roku filmom krótkometrażowym. W programie znalazło się ich aż 18, w tym m.in. "Garagouz" w reżyserii Abdenoura Zahzaha, uznany za najlepszy afrykański krótki metraż na zeszłorocznym FESPACO. W ramach krakowskiej edycji AfryKamery z krótkimi metrażami spotkamy się trzy razy - w bloku poświęconym kobiecym sprawom, odmiennym perspektywom i niecodziennemu życiu w Afryce. Zobaczymy też trzy dokumenty muzyczne – "Twórców" i "Afrikaaps" o artystach z RPA oraz "Niedzielę w Brazzaville" o ekscentrycznych osobistościach ze stolicy Konga.

W programie tegorocznej edycji Festiwalu szczególne miejsce zajmuje postać Sotigui Kouyaté, zmarłego przed dwoma laty mistrza sztuki griotów i aktora związanego m.in. z teatrem Petera Brooka. Słynnego Malijczyka można będzie zobaczyć w roli Jakuba w "Genezie" oraz w na poły biograficznym obrazie "Keita! Dziedzictwo griota". Nowe spojrzenie na Afrykę prezentują filmy z sekcji GLOBAL AFRYKA ze zdobywcą Nagrody Publiczności na Festiwalu Sundance 2011, filmem"Kinyarwanda" na czele. "Kinyarwanda" to przejmujący obraz ludobójstwa, które miało miejsce w Rwandzie w 1994 roku, zbudowany z historii różnych osób, którym udało się znaleźć schronienie w Wielkim Meczecie w Kigali. Osobną sekcję tematyczną tworzą filmy poświęcone sytuacji kobiet w Afryce, wśród których znajduje się m.in. zaliczany do nowej fali egipskiego kina dramat "Asma’a" opowiadający historię walki o godność i prawo do życia kobiety chorej na AIDS.

Krakowskiej AfryKamerze towarzyszyć będzie specjalny pokaz w ramach stałego cyklu dla najmłodszych widzów Kina Pod Baranami. W programie "Baranków w Afryce" znalazł się zestaw animacji opowiadających o afrykańskich przygodach Bolka i Lolka oraz zabawy związane z kulturą Afryki prowadzone przez animatorów projektu Sztukolotnia. Na małych widzów czekają też książkowe upominki przygotowane Wydawnictwo Zakamarki.

Wśród widzów Festiwalu rozlosowanych zostanie 10 prenumerat NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER

Program festiwalu znajdziecie tutaj.

BILETY:
normalny: 16 zł
ulgowy: 13 zł
karnet (7 filmów): 49 zł
karnet (13 filmów): 65 zł
Baranki w Afryce: 10 zł

/na podstawie materiałów organizatorów/KONKURS


Mamy dla Was 1 podwójne zaproszenie na seans otwierający festiwal w Krakowie - film "Asma'a" (poniedziałek, 23 kwietnia, godz. 21.00. Kino Pod Baranami). Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać maila na adres: konkurs@kulturaonline.pl, w temacie wpisując KONKURS AFRYKAMERA, a w treści - podając swoje dane kontaktowe. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 20 kwietnia, do godz. 14.00.